Tag Archives: suitsusaun

Talve tervitamine Mooska suitsusaunas

Laulja Kerli Kõiv käis Haanjamaal Mooska talus suitsusaunatraditsioonidega tutvumas. Vaata siit videot:

Haanimaa VI suidsusanna nätäl

Foto: K. Raitio

Traditsiooniks saanud ja järjekorras juba 6. Haanjamaa suitsusauna nädal toimub 11.-14. augustil 2016 Võrumaal.

Suitsusaunas käimine on mitmetes Haanjamaa peredes tänaseni loomulik elu osa. Igal saunal on oma lugu ja omad traditsioonid. Jagame ning tutvustame külalistele seda väärtuslikku, mis meil on.

Silma tasub peal hoida nii sündmuse kodulehel kui Facebooki keskkonnas.

Haanjamaa suitsusauna nädal Reporteris

Haanjamaa ootab sel nädalal traditsioonilisele suitsusaunanädalale

Foto: Piret Almiste

6.-9. augustini toimub Haanjamaal juba viies suitsusaunanädal. Saunasõbrad saavad ise kütta sauna, võtta osa sauna töötubadest, kuulata saunalugusid ja head „stepslivaba“ muusikat. Oodatud on kõik sauna ja kohaliku pärimuse huvilised, kes soovivad tutvuda traditsiooniliste suitsusauna tavade, tarkuste ning tervistava mõjuga.

„Haanjamaa suitsusaunade omanikud on uhked oma saunadele ja jagavad rõõmuga oma saunaelamusi, uskumusi, kombeid, oskusi ja teadmisi kõigi huvilistega,“ ütles saunapäevade üks eestvedajaid Eda Veeroja. „Ja vana kombe kohaselt ei tohi vett, tuld ja saunaleili kellelegi keelata!“

Continue reading

V Haanjamaa suitsusauna nädala programm on selgunud

Head suitsusaunahuvilised, tänavu toimub Haanjamaa suitsusauna nädal juba viiendat aastat järjest. Seekord 6.-9. augustil 2015. Traditsiooniliselt on võimalik osa saada erinevatest suitsusauna teemalistest töötubadest, saunast ja saunakultuurist endast, suvõtarõst ning paljust muust. Loe täpsemalt Haanjamaa suitsusaunanädala programmi lehelt ja anna oma tulekust kindlasti ka teada!

Foto: Piret Almiste

 

IV Haanimaa suidsusanna nätäl 8.-10. augustil

Meie sündmust iseloomustavad kõige paremini sõnad ‘lihtsus’ ja ‘loomulikkus’. Suitsusaunas käimine on mitmetes Haanimaa peredes tänaseni loomulik elu osa. Igal saunal on oma lugu ja omad traditsioonid. Jagame ning tutvustame meie külalistele seda väärtuslikku, mis meil on.

Meie suitsusaunanädal on mõeldud eelkõige inimestele, kes soovivad aja maha võtta ja kulgeda loomulikult. Mõelda hetkeks olulistele asjadele ja tegeleda ‘päris’ eluga. Saunapäeval on saunalised kaasatud kõikidesse tegevustesse, mida tuleb ühel saunapäeval teha: puude tassimine, sauna kütmine, vee tassimine… Koos tehakse väiksemaid talutöid, valmistatakse lõuna- ja õhtusööki. Ühesõnaga veedetakse üks loomulik päev Haanjamaal. Lisaks saunale on oluline roll ka traditsioonilisel pärimusmuusikal ja käsitööl, mis on osa sellest nädalast. Samuti toimuvad erinevad õpitoad, mis on tihedalt seotud suitsusauna ja loomuliku eluviisiga.

Kõik inimesed, kes soovivad osa saada meie sündmusest, tulge meile külla!

Täpsema info toimuva kohta leiad kodulehelt programmi lingi alt.

IV Haanimaa suidsusanna nätäl saab seekord toimuma 8.-10. augustil 2014

Haanjamaa suitsusauna nädal jätkab traditsiooni ka sel aastal ning juba neljandat korda toimub maalilisel Haanjamaal suitsusaunade ja suitsusaunakultuuri tutvustamine huvilistele.

Reedel, 8. augustil algusega kell 12 leiab aset saunateemaline pärimusmeditsiini õpituba Mikk Sarve juhendamisel Mooska talus. Samal ajal toimub palgi tappimise ja varamise õpituba Aivar Jallai juhendamisel Ööbiksaare talus. Kell 19 ILOÕDAK Plaksi küla Tuulepesa talus (tasuta!).

Laupäev, 9. august on suitsusaunapäev. Koguneme Haanja rahvamajja ja saame tuttavaks. Edasi läheme saunadesse, teeme talgutöid, õpime kütma suitsusauna, valmistame ühiselt saunaperega lõuna- ja õhtusöögid, naudime suitsusaunamõnusid ja saame osa traditsioonilisest rahvamuusikast.

Pühapäeval, 10. augustil kell 11 algab Haanimaa suitsusaunu tutvustav ringsõit Plaanilt, Papi Talust. Ringsõitu veavad eest ja jagavad selgitusi Silver ja Krista Näkk. Ringsõit on tasuta, aga sõidetakse oma autodega ja ringsõit kestab paar tundi. Kell 13-15 kutsuvad Haani naised ja mehed Suvetarre Suurel Munamäel. Mõnusa rahvamuusika saatel meisterdatakse ja tehakse näputööd, proovida saab rahvapille ning mekkida lõkkel valmistatud rooga.

Suure Munamäe tornis on avatud kohalike suitsusaunade teemaline näitus.

Lisainfo kogu sündmuse kohta!