Tag Archives: Pärandkultuur

Haanjamaa pärandmaastike konverents

13. aprillil 2017 toimub Võru kultuurimajas “Kannel” konverents “Haanjamaa pärandmaastikud jutustavad”. Antakse ülevaade Haanjamaa kuplitel aastasadade jooksul looduse ja inimese koosmõjus kujunenud ainulaadse mosaiikse pärandmaastiku tekkimisest ja muutumisest ajas: millised tegurid on siinkandis maastikku kujundanud, milliseid aegu need paigad on läbi elanud ning kuidas toimetasid siin selles samas paigas meie eelkäijad.

Konverentsi raames toimub 14. aprillil kell 10-14 ekskursioon algusega Munamäe torni parklast (teejuht Pille Saarnits), kus tutvutakse Haanjamaa tüüpiliste pärandmaastike ja traditsioonilist elulaadi kandvate ettevõtjatega.

Konverents on tasuta ja sinna on oodatud kõik inimesed, keda Haanjamaa lugu huvitab. Eelregistreerumine toimub kuni 10. aprill!
Vaata programmi ja täpsemat infot!

Pärandkultuuri õpi- ja töötoad Haanjamaal

Haanjamaal jätkuvad pärandkultuuri õpi- ja töötoad. Lähiajal on plaanis järgmised ettevõtmised:

 • Käsitöötuba – 20. jaanuaril kell 11 Haanja rahvamajas. Õpituba juhendab Viivika Riikel. Teema: ühenõelatehnika.
 • Lõõtspillituba – 13. jaanuaril kell 12 Haanja rahvamajas. Võta võimalusel pill kaasa! Juhendab Tarmo Noormaa.
 • Väikekandletuba – 20. jaanuaril kell 13 ja 23. veebruaril kell 18 Haanja rahvamajas. Juhendab Ivi Rausi.

Õpitoad on tasuta (vajadusel lisandub materjali tasu, mille saad hiljem omatehtud väärtusena kaasa). Täpsem teave, ajakavad ja registreerimine: omkuiom.blogspot.com.

Lisainfo: ivirausi@gmail.com
Toetavad: Leader Eesti, Euroopa Leader, Võrumaa Partnerluskogu, Haanja vald

Novembri pärandkultuuri õpi- ja töötoad Haanimaal

 • Regilaulutuba – 4. novembril kell 16 Suhka talus Mäe-Suhka külas. Laule võtab eest kohalik Haani laulik Anu Taul.
 • Lõõtspillituba – 4., 10. ja 18. novembril kell 12 Haanja rahvamajas. Juhendab Tarmo Noormaa. Võta pill kaasa!
 • Väikekandletuba – 5., 12. ja 19. novembril kell 19 Haanja rahvamajas. Juhendab Kati Soon. Võta pill kaasa!
 • Kohalik köök – 18. novembril kell 11 Plaani Lodge’s. Õpitakse valmistama piparkoogitainast. Juhendab Kaili Vodi.
 • Käsitöötoad – 25. novembril kell 10 piibu meisterdamise õpituba Haanja Koolis. Juhendab Olev Russ. Samal ajal Haanja rahvamajas kirivöö õpituba, juhendab Ene Aedmaa. Eelregistreerimise tähtaeg 18. november.
 • Tantsutuba – 25. novembril kell 16 Haanja rahvamajas. Esisuss on Kadri Lepasson ja muusikud. Võtke tantsusussid-tantsukingad ja pillid ühes.

Õpitoad toimuvad 2012-2013 igakuiselt.

Õpitoad on tasuta (vajadusel lisandub materjali tasu)!

Täpsem teave: http://omkuiom.blogspot.com
Registeerimine tel +372 511 2280 ja ivirausi@gmail.com

Pärandkultuuri õpi- ja töötoad oktoobris Haanjamaal

Maikuu pärandkultuuri õpi- ja töötoad Haanjamaal

 • TANTSUTUBA – 6. mail algusega kell 18 Ruusmäe Rahvamajas. Esisuss on Õie Sarv Setomaalt. Tal on kaasas ka omad muusikud. Võtke tantsusussid-tantsukingad ja pillid ühes.
 • VÄIKEKANDLETUBA – 8. ja 22. mail algusega kell 19 Haanja Rahvamaja kohvikus. Võta pill kaasa! Juhendab Ivi Rausi.
 • LõõTSPILLITUBA – 5. ja 19. mail algusega kell 10 Haanja rahvamajas. Võta pill kaasa! Juhendab Tarmo Noormaa.
 • KOHALIK KÖÖK – 20. mail algusega kell 11 Vaskna turismitalus. Valmistame kevadisi vitamiinirohkeid toite Haani naise Triin Rõõmusoksa näpunäidete järgi.
 • KÄSITÖÖTUBA – 26. mail algusega kell 11 Ruusmäe rahvamajas. Teemaks on lõngade värvimine taimedega. Juhendab Ruusmäe kandi inimene Leelo Sarik.
 • LAULUTUBA – 27. mail algusega kell 15 Suhka talus Mäe-Suhka külas. Külla tuleb Celia Roose Karula metsade vahelt!

Õpitoad toimuvad aastatel 2012-2013 igakuiselt ja on osalejatele TASUTA (vajadusel lisandub materjali tasu).
Registreerimine telefonil +372 511 2280 või e-posti teel ivirausi@gmail.com

Sündmused toimuvad pärandkultuuri õpi- ja töötubade programmi raames, mida toetavad Leader-Eesti, Euroopa-Leader ja Haanja vald.

Ruusmäel saab tantsu lüüa

Tuleval pühapäeval, 6. mail algusega kell 18 leiab Ruusmäe Rahvamajas aset tantsutuba. Esisuss on Õie Sarv Setomaalt, kel on kaasas ka omad muusikud.

Ühes tuleks võtta tantsusussid- ja kingad ning pillid. Kaasa võib võtta ka midagi põske pistmiseks!

Sündmus toimub Pärandkultuuri õpi- ja töötubade programmi raames, mida toetavad Leader-Eesti, Euroopa-Leader ja Haanja vald.

Reedel toimub Puigal ungari tantsutuba

Sel reedel jätkab XVIII Võru Folkloorifestival oma hooaega ungari tantsutoaga Puigal.

Juba teises festivalieelses tantsutoas tutvustavad korraldajad lähemalt selleaastaseid plaane ja kutsuvad kõiki folkloorihuvilisi koos pilli mängima ja tantsima. Tantsutuppa on palutud kõik, kel huvi nii eesti kui meie sugulasrahva, ungarlaste, seltskonnatantsude vastu. Tantse õpetab ning muusikat mängib ansambel Cürrentõ Ungarist.

Võrumaa üks suuremaid iga-aastaseid kultuurisündmusi, 12.-15. juulil toimuv XVIII Võru Folkloorifestival kannab nime „Päivgi tands tsõõrin“. „Sellega rõhutame koostantsimise ja – musitseerimise võlu,“ ütleb festivali tegevjuht Kadri Valner. „Loodame  festivali eel ja ajal toimuvates tantsutubades  esinejaid ning publikut  koostantsimise ja musitseerimise abil senisest veelgi tugevamalt siduda,“ lisab ta.

Lisaks traditsioonilistele kontsertidele maakonna erinevais paigus kätkeb suvine festivaliprogramm Võru linna läbivat Tänavatantsu, publiku  ja esinejate ühised õhtulaule, Võrumaalt pärit kuulsa  lõõtsameistri August Teppo nimelist eesti lõõtsa võistumängimist,  töötubasid, käsitöölaata, kirikukontserte ja noorte muusikute ülesastumisi vabalaval. Festivalil esineb ligi 400  rahvatantsijat  ja –muusikut nii Eestist kui üle maailma.

Ungari rahvamuusikaansambel Csürrentő sündis 1997. aastal. Praeguses koosseisus mängitakse aastast 2006. Juba asutamisest alates esitab Csürrentő oma kontsertitel ja tantsutubades peamiselt moldva csangode rahvamuusikat. Ansamblit iseloomustab nooruslikkus, autentse rahvamuusika isikupärane esitamine, külatraditsioonide toomine linnakeskkonda.

Csürrentő on ungari rahvamuusikaelu üks aktiivsemaid liikmeid. Juba kümme aastat on neil Budapestis oma tantsutuba, 2008. aastast alates võetakse osa ka Ungari enimkülastavaid tantsutubasid korraldava Gödöri klubi tegevusest.

XVIII Võru Folkloorifestivali ungari tantsutuba toimub Puiga koolimajas reedel, 20. aprillil algusega kell 21.

Toetab Eesti Kultuurkapitali Võrumaa ekspertgrupp.